pogotowiePC


Download

Jak być anonimowym w sieci ?


Wielu osobom wydaje się, że Internet jest anonimowy. Nic bardziej mylnego. Każdy nasz ruch jaki wykonujemy w sieci jest widoczny. Każdy komputer z którego korzystamy ma swój numer IP. Właśnie za pomocą tego numeru jesteśmy identyfikowani w sieci. Sporo osób chciałoby być anonimowym w momencie kiedy na przykład zakłada konto internetowe, kiedy loguje się do Gadu-Gadu, czy nawet wtedy kiedy wypowiada się na forach internetowych. Zatem co należy zrobić, aby być anonimowym? Najprostszym sposobem na anonimowość w sieci jest korzystanie z bramek proxy. Korzystając z serwera proxy podczas przeglądania stron internetowych zostawiamy po sobie nie swoje IP, a IP serwera proxy. Adresy bramek proxy można znaleźć na specjalnych stronach.

Znanych jest kilka rodzajów serwerów proxy, a wśród nich:

- HTTP,
- SOCKS,
- IRC.

Pierwszy z nich HTTP jest najbardziej znany i najbardziej prosty. Konfiguruje się go za pomocą ustawień w przeglądarce internetowej. Ustawiamy go w zależności od posiadanego połączenia, na przykład możemy się połączyć za pomocą sieci LAN lub połączenia modemowego. Istnieje również specjalne oprogramowanie, które umożliwia korzystanie z serwerów proxy w bardziej automatyczny sposób. Przeważnie programy te są bezpłatne. Kolejny SOCKS to internetowy protokół dla aplikacji wykorzystujących protokół TCP/IP. Protokół ten umożliwia skierowanie połączenia z Internetem każdego programu poprzez bramkę proxy. Jest to możliwe nawet wtedy kiedy program nie posiada w swoich ustawieniach takiej funkcji. Przykładem dobrego i darmowego programu do obsługi protokołu socks jest program Free Cap. Jest on programem bardzo prostym w obsłudze. IRC z kolei umożliwia anonimową komunikację w sieci IRC.

Niekiedy zdarza się, że wybrane przez nas proxy nie działa. Dzieje się tak między innymi dlatego, że co jakiś czas nawet aktualne serwery proxy zostają wyłączane. Na specjalnej stronie można sobie na bieżąco sprawdzić dostępność i szybkość działania różnego typu serwerów proxy.

Oprócz bezpłatnych programów istnieją również płatne, które potrafią zagwarantować nam anonimowość.

Bardzo często kiedy korzystamy z Internetu chcemy być w tym co robimy anonimowi. Jednak czy jest to możliwe, a właściwie dlaczego chcemy być anonimowi? Na początku wyjaśnijmy sobie co tak naprawdę oznacza termin anonimowość w sieci. Przede wszystkim oznacza on bezpieczeństwo, a mówiąc prosto jest to ukrywanie się lub blokowanie określonych danych w taki sposób, aby nikt nie mógł ich zobaczyć. Dane mogą być publiczne i osobiste.m
Mapa strony Kontakt Reklama Polityka prywatności

Copyright BezpiecznyPC.pl 2009-2011 All rights reserved