Karty graficzne najnowszej generacji Nvidia z układem GeForce charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością w porównaniu ze swoimi poprzedniczkami. Premierowy GeForce RTX 4090 potrafi zachwycić – nie ma znaczenia, czy wybierasz kartę graficzną pod kątem gier czy też profesjonalnych zastosowań. Wydajność jest tu nawet dwukrotnie większa niż w przypadku RTX 3090. Wyjaśniamy, jak dokładnie sprawdza się ten model w akcji.
1. Karta graficzna Nvidia GeForce RTX 4090 – najważniejsze dane techniczne
2. Wygląd i budowa karty graficznej
3. Jak wypada karta graficzna GeForce RTX 4090 w testach?
Jak wskazują rekomendacje producenta, karta graficzna Nvidia GeForce RTX 4090 sprawdzi się zarówno w roli karty przeznaczonej do gier, jak i zastosowań profesjonalnych, nawet zaawansowanych programów graficznych. Może być wybierana przez tych, dla których zintegrowana karta graficzna w obecnym komputerze to zbyt mało.
Karta graficzna Nvidia GeForce RTX 4090 – najważniejsze dane techniczne
Wybierając kartę graficzną, profesjonaliści zwracają uwagę przede wszystkim na parametry techniczne. Omawiana karta bazuje na mikroarchitekturze Ada Lovelace, a wykonana została w procesie litograficznym klasy 4 nm. W układzie wykorzystano największy rdzeń AD102, w którym znajduje się niemal trzykrotnie więcej tranzystorów niż w topowych GPU od Ampere. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, RTX 4090 ma dużo większą liczbę jednostek niż RTX 3090, co daje imponującą wydajność w porównaniu do poprzedniczki. Większe jest także taktowanie GPU.
Jeśli więc interesują cię karty przeznaczone do intensywnej pracy, odpowiedź na pytanie, jaka karta graficzna sprawdzi się lepiej, jest w tym zestawieniu dość oczywista.
Wygląd i budowa karty graficznej
Na pierwszy rzut oka karta RTX 4090 bardzo przypomina swoją poprzedniczkę. Po analizie widać, że powiększone zostały oba wentylatory. W tylnym radiatorze pojawiły się żeberka grubsze, ale za to rozmieszczone rzadziej i w mniejszej liczbie. Wszystko to powinno ułatwić przepływ chłodnego powietrza wewnątrz komputera stacjonarnego.
Karta jest także nieco grubsza, krótsza i minimalnie szersza. Ważny minimalnie mniej niż RTX 3090.
Jak wypada karta graficzna GeForce RTX 4090 w testach?
Pora przejść do kwestii praktycznych… Już testy syntetyczne pokazały zainteresowanym, z jak dużym – nawet dwukrotnym – skokiem wydajnościowym mamy tu do czynienia. W przypadku gier różnica jest już mniej imponująca, ale nadal wyraźna. Mieści się w przedziale od 58% (Assassin’s Creed: Odyssey) do nawet 97% (Call of Duty). W aplikacjach 3D, na przykład w Blenderze, czas renderowania skrócił się o 39%.
Jak więc widać, przy zakupie karty graficznej warto ten skok jakościowy wziąć pod uwagę.
Materiał zewnętrzny