Hosting ma bardzo duży wpływ na działanie strony, sklepu czy aplikacji internetowych. Od jego rodzaju zależy zarówno szybkość pracy witryny, jak i zakres oferowanych przez nią funkcjonalności. Z usług hostingowych bardzo powszechnie korzystają małe firmy, które mają różne możliwości do wyboru. Najpopularniejsze rozwiązania to hosting współdzielony oraz serwer dedykowany. Jakie różnice występują między nimi oraz które będzie lepsze dla niedużego przedsiębiorstwa?
Zalety hostingu współdzielonego
W przypadku hostingu współdzielonego, na jednym serwerze działa kilka, kilkanaście lub nawet kilkanaście stron należących do wielu użytkowników. Rozwiązanie to jest bardzo tanie, a jego duża popularność przekłada się na dość dużą stabilność. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że po wykupieniu usługi można od razu zainstalować swoją stronę. Jej wdrożenie wymaga zaledwie kilku kliknięć, natomiast obsługą techniczną środowiska zajmuje się dostawca. Użytkownik ma dostęp do wszystkich niezbędnych rzeczy, a domeny podłącza się za pomocą przystępnych w obsłudze kreatorów. W niektórych przypadkach możliwe jest też skorzystanie z darmowego certyfikatu SSL.
Wady hostingu współdzielonego
Do minusów współdzielonego hostingu można zaliczyć brak dużych możliwości konfiguracyjnych, np. w zakresie zmiennych środowiskowych PHP czy serwera bazy MySQL. Wadą tego rozwiązania jest też sam fakt współdzielenia, ponieważ w przypadku nadmiernego wykorzystania zasobów przez jedną ze stron, pozostałe mogą doświadczyć spadku wydajności. Użytkownicy dzielą ze sobą adres IP, co niekorzystnie wpływa na kwestie związane z bezpieczeństwem. Od czasu do czasu na hostingu współdzielonym są też prowadzone prace serwisowe, dlatego w niektórych momentach strony i aplikacje mogą przestać poprawnie działać. Z takiego rozwiązania korzystać nierzadko nawet kilkadziesiąt stron jednocześnie, dlatego obsługa większego ruchu jest możliwa jedynie w przypadku dokupienia większej ilości RAM.
Zalety serwera dedykowanego
W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, serwery dedykowane użytkowane są tylko przez jednego użytkownika. Rozwiązanie to zapewnia duże możliwości modyfikacji i konfiguracji, a także wykorzystania dostępnych zasobów. Serwer dedykowany zapewnia nie tylko niezbędną przestrzeń dyskową, ale również pamięć oraz oraz inne podzespoły. Do jego zalet należy przede wszystkim niezależność, pozwalająca a odrębne zarządzanie systemem operacyjnym oraz oprogramowaniem. Nie bez znaczenia pozostaje wysoka stabilność, ponieważ serwer dedykowany z administracją jest tak naprawdę osobnym komputerem, zlokalizowanym w serwerowni.
Wady serwera dedykowanego
Dedykowany serwer gwarantuje bardzo bezpieczny zapas mocy obliczeniowej, który często pozostaje niewykorzystany. Klienci muszą jednak za niego płacić, nawet jeżeli nie używają wszystkich zasobów. Do wad tego rozwiązania należy też fakt, że jego obsługa wymaga posiadania odpowiednich umiejętności technicznych. Nie bez znaczenia pozostaje względnie wysoka cena, jednak w ofertach dostawców można znaleźć niejeden stosunkowo tani serwer dedykowany. Z tego względu jego zakup jest opłacalny przede wszystkim w przypadku stron o dużej oglądalności, oferujących usługi lub produkty generujące niemały przychód.
Hosting współdzielony czy serwer dedykowany dla małej firmy?
Hosting współdzielony polecany jest przede wszystkim w przypadku dobrze zoptymalizowanych serwisów i portali, generujących 10 000 – 50 000 odsłon dziennie. Takie rozwiązanie dobrze więc sprawdzi się np. dla małych sklepów, zarządzanych bezpośrednio przez właściciela lub niewielki personel. Hosting współdzielony polecany jest też start-upom we wczesnych stadiach ewolucji, deweloperom oraz osobom poszukującym środowiska testowego dla różnych stron www. Jeżeli jednak mała firma ukierunkowana jest na dalszy rozwój, warto sprawdzić tanie serwery dedykowane na stronie: https://www.host1.eu/serwery_dedykowane.html. Ofertę wyróżnia wysoka jakość, a także wyjątkowo niska jak na serwer dedykowany cena.