Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś

Komputer stacjonarny – jak wybrać go do swoich potrzeb?

25 marca 2021 komputer

Obecna rzeczywistość w wielu przypadkach wymusza niejako pracę czy naukę zdalną. To z kolei stanowi jeden z czynników, które nakłania do wymiany obecnie posiadanego sprzętu na sprawniejszy. Czym kierować się przy wyborze komputera? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

1. Od czego zacząć poszukiwania sprzętu komputerowego?

2. Dysk SSD to jeden z istotniejszych elementów układu

3. Procesor – inwestycja w wydajną pracę komputera

4. Karta graficzna – nie tylko dla specjalistów od grafiki

Od czego zacząć poszukiwania sprzętu komputerowego?

Punktem wyjściowym Twoich poszukiwań powinno być przyjrzenie się potrzebom swoim oraz reszty domowników, którzy będą korzystać z urządzenia na co dzień. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto określić swoje potrzeby i odpowiedzieć przed sobą na pytanie o to, czy komputer ma być wykorzystywany głównie do celów biurowo-edukacyjnych, czy może bardziej wymagających zadań. Mogą to być na przykład aktywności związane z obsługą zaawansowanych programów graficznych lub gier komputerowych. W takich przypadkach konieczne będzie wyposażenie się w sprzęt z wydajniejszą kartą graficzną.

Dysk SSD to jeden z istotniejszych elementów układu

Dyski SSD to wyraz nowoczesnej technologii wypierającej tradycyjne dyski HDD. Zalety wynikające z ich stosowania to szybsza i wydajniejsza praca urządzenia. Podczas wyboru swojego komputera warto także zwrócić uwagę na pojemność dysku – obecnie minimum wynosi około 120 GB. Sprawdzi się wówczas, gdy komputer docelowo będzie wykorzystywany do nauki, surfowania po internecie oraz do obsługi standardowych programów graficznych. Jeżeli komputer będzie współdzielony z wieloma osobami – wówczas zaleca się wybranie bardziej zasobniejszego dysku, na przykład o pojemności 240 czy nawet 480 GB. Wszystko zależy od zapotrzebowania i docelowego użytkowania. Komputery stacjonarne z takim pojemnym dyskiem będą w stanie zapewnić stabilną pracę i bezpieczne przechowywanie danych.

Procesor – inwestycja w wydajną pracę komputera

Elektronika i komputery oferuje procesory dwóch wiodących marek – Intel oraz AMD. Wydajność procesorów zależy przede wszystkim od rdzeni i wątków. Teoria głosi, że im więcej rdzeni, tym lepiej. Współcześnie najczęściej spotykane procesory mają od 4 do 8 rdzeni. 

Wątki z kolei występują również pod nazwą rdzeni logicznych są również wysoce istotne. W standardowych wariantach liczba wątków jest równa liczbie rdzeni. Praktyka dowodzi jednak, że występują dwie technologie, które dwukrotnie powiększają liczę wątków. Mowa tutaj w przypadku Intela o HT, a w przypadku AM – o SMT. W efekcie tworzone są dodatkowe wątki, jednak są one mniej wydajne od ich rdzeni fizycznych. Co to oznacza w praktyce? Otóż procesor 4-rdzeniowy oraz 8-wątkowy może okazać się mniej wydajny od 6-rdzeniowego i 6-wątkowego układu.

Karta graficzna – nie tylko dla specjalistów od grafiki

Karta graficzna stanowi również jeden z podstawowych elementów każdego komputera. To ona zajmuje się renderowaniem grafiki i odpowiada za to, co widzimy na ekranie naszego komputera. Niejako łączy komputer z monitorem i pozwala działać obu tym sprzętom. Pełni także funkcję wspomagającą funkcjonowanie procesora, a także zwiększa wydajność komputera. Współcześnie działa dwóch czołowych producentów kart graficznych dla komputerów. Mowa tutaj o AMD i  Nividia. W ofercie obu tych producentów znajdziesz karty graficzne dostosowane zarówno do potrzeb mniej wymagających użytkowników, jak i takich, którzy swój sprzęt wykorzystują do bardziej skomplikowanych zadań, takich jak na przykład obróbka filmowa.

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesny biznes i VR
utylizacja dysków twardych
Bezpieczeństwo danych w firmie

Jesteś zainteresowany reklamą?