Należy mieć świadomość, że technologia bezprzewodowa jest obecnie bardzo ceniona. Można w ten sposób korzystać ze smartfonów czy smartwatchów. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że ogromnym zainteresowaniem zaczęło cieszyć się ładowanie bezprzewodowe.
Jak działa ładowanie indukcyjne?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że producenci sprzętu coraz częściej mają w swojej szerokiej ofercie opcję bezprzewodowego ładowania urządzeń. Obecnie można w ten bardzo prosty sposób podnieść procentowy wskaźnik baterii słuchawek bezprzewodowych, smartwatcha czy smartfona. W jaki sposób jednak działa omawiane ładowanie bezprzewodowe i co dokładnie będzie do niego potrzebne? Warto wiedzieć, że cały proces bazuje na indukcji elektromagnetycznej. Urządzenie muszą być jednak wyposażone w specjalne cewki, by mogło do niej dojść.
Jak bezprzewodowo ładować telefon?
Ładowarkę bezprzewodową wystarczy podłączyć do danego źródła prądu, a następnie położyć w bardzo wygodnym miejscu. W ten prosty sposób zainstalowana w niej cewka będzie wytwarzała pole elektromagnetyczne, które z kolei będzie odbierane przez dany smartfon. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, ze cewka znajdująca się telefonie będzie drogą bezprzewodową najpierw odbierała wygenerowane ładunki elektryczne, a następnie zamieniała je w prąd napełniający baterię. Godny uwagi jest również fakt, że funkcjonujący obecnie standard ładowania indukcyjnego – Qi opracowano już w 2009 roku. Od tego momentu jest systematycznie ulepszany, Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że nowsze modele telefonów ładują się zdecydowanie szybciej.
Wybór ładowarki indukcyjnej
Nie wszyscy jednak wiedzą jakie kwestie powinno się uwzględnić przy wyborze ładowarki bezprzewodowej do swojego telefonu. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w akcesorium komplementarne do określonego modelu smartfona. Koniecznie trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że oryginalna ładowarka bezprzewodowa zapewni znacznie dłuższą żywotność baterii. Z kolei najczęściej wymienianym atutem modelu uniwersalnego jest fakt, że użytkownik nie będzie musiał dopasować go do określonego smartfona. Rekomendowane jest zaopatrzenie się także w power bank, który będzie wspomagał ładowanie bezprzewodowe.
Zobacz również: Laptop nie ładuje baterii. Jak sprawdzić przyczynę?
Jakie są zalety ładowania bezprzewodowego?
Do atutów ładowania bezprzewodowego trzeba oczywiście zaliczyć niezwykłą wygodę jeżeli chodzi o użytkowanie. Warto bowiem mieć świadomość, że ładowanie indukcyjne będzie zwalniało użytkownika z konieczności używania kabla. W celu rozpoczęcia procesu wystarczy umieścić swój smartfon na ładowarce, która jest do tego odpowiednio przystosowana.
Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że użytkownik, który będzie w posiadaniu smartfona wspierającego ładowanie indukcyjne będzie miał możliwość skorzystania z praktycznie każdej dostępnej obecnie na rynku ładowarki bezprzewodowej. Oznacza to tym samym, że już nigdy nie będzie musiał szukać właściwej końcówki w celu podniesienia poziomu naładowanej baterii.
Bardzo duża liczba ludzi przynajmniej raz w życiu myślała o tym, by uwolnić się od poplątanych kabli w trakcie ładowania kilku urządzeń w jednym momencie. Warto mieć świadomość, że posiadając ładowarkę bezprzewodową o określonych parametrach można w tym samym czasie ładować słuchawki, smartwatch oraz smartfona.
Godny uwagi jest również fakt, że ładowarka bezprzewodowa w samochodzie będzie zdecydowanie zwiększała bezpieczeństwo podczas jazdy. Kierowca nie będzie bowiem musiał dodatkowo denerwować się przy podłączaniu smartfona do kabla. W ten prosty sposób znacznie łatwiejsza będzie podróż czy praca z mobilną nawigacją. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że ładowarki indukcyjne, które są przeznaczone do korzystania w samochodzie można umieścić kratce nawiewu.
Bardzo często niedocenianą zaletą ładowarek bezprzewodowych jest fakt, że w ten sposób porty wytrzymają zdecydowanie dłużej. Warto bowiem wiedzieć, że dzięki łączności bezprzewodowej danego smartfona z określoną ładowarką porty, których zadaniem jest ładowanie nie będą narażone na częste styki, z kolei końcówki kabli na stosunkowo szybkie wyrobienie się.