Legalne oprogramowanie to obecnie standard nie tylko w firmach, ale również prywatnych domach. Rośnie świadomość użytkowników komputerów na temat tego, jakie mogą być konsekwencje korzystania z nielegalnie zdobytych tzw. pirackich kopii. Gdzie kupić oprogramowanie, które będzie legalne, ale też w przystępnej cenie?
Bezpieczne i wygodne zakupy przez internet
Czas pandemii koronawirusa sprawił, że większość sklepów i innych typów działalności przeniosła się do internetowej przestrzeni. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to zawsze ta branża prężniej działała właśnie w e-sklepach, rzadziej taki asortyment kupowało się stacjonarnie. Legalne oprogramowanie jest potrzebne do zdalnej nauki oraz pracy w trybie home office. Gdzie go szukać? E-zakupy to zdecydowanie najbezpieczniejsza i najwygodniejsza opcja. Zakupy przez internet można zrobić bez wychodzenia z domu i o dowolnej porze. Nie trzeba patrzeć, kiedy jest czynny sklep stacjonarny – wystarczy np. na stronie https://kluczesoft.pl/ dokonać szybkiego zakupu z szyfrowaniem SSL, a klucz aktywacyjny do oprogramowania zostanie wysłany mailem w zaledwie 5 minut po sfinalizowaniu transakcji.
Oprogramowanie do domu
Oprogramowanie, takie jak Microsoft Windows czy programy z pakietu Office, to standard w wielu polskich domach. Legalna wersja to gwarancja, że posiada wszystko, co obiecuje jej producent, a użytkowanie będzie w pełni bezawaryjne i bezpieczne. Granica, w którym miejscu oprogramowanie z zastosowania domowego zmienia się w firmowe, jest bardzo płynna. W dużej mierze zależy od wielkości firmy i jej potrzeb.
Oprogramowanie do biura
Oprogramowanie do biura – z reguły bardziej zaawansowane technologicznie niż do domowego użytku – ma różne typy licencji. Niektóre produkty od Microsoftu umożliwiają swojemu posiadaczowi korzystanie z nich nie tylko na jednym urządzeniu, ale też na innych (np. z prywatnego laptopa w drodze z pracy czy na firmową delegację).
Limity na zakupione oprogramowanie
Podczas zakupu oprogramowania, warto dokładnie sprawdzać jego parametry. Zazwyczaj wszystkie, istotne informacje, znajdują się na stronie danego produktu. Przed taką inwestycją – niektóre z tych programów to wydatek rzędu nawet 1-2 tysięcy złotych – radzimy się z nimi zapoznać. Znajduje się tam np. liczba urządzeń, w których można zainstalować dane oprogramowanie, a także okres stosowania (najlepiej wybrać bez ograniczeń, nazywane także bezterminowym).
Po czym poznać, że zakupione oprogramowanie jest legalne?
O tym, że kupione oprogramowanie jest legalne, świadczy przede wszystkim fakt, że po zakupie została na niego wystawiona faktura VAT. Niektóre punkty, oferujące oprogramowanie, proponują także wszystkim chętnym oświadczenie o legalności zakupionego oprogramowania, – o kolejne tego potwierdzenie.