Sztuczna inteligencja to z definicji zdolność maszyn i robotów do wykazywania ludzkich czynności. Samodzielne myślenie, uczenie się czy rozumowanie to tylko kilka cech, coraz częściej posiadanych przez roboty. Osoby w szczególności lubiące filmy SF wizualizują sobie tę technologię jako zabójczą broń stworzoną przez ludzkość, na potrzeby jej zniszczenia.
Oczywiście, to tylko fikcyjne rozumowanie i każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że sztuczna inteligencja znacząco wpływa na poprawę jakości życia. Jakie dodatkowe korzyści może nieść ze sobą to rozwiązanie? O tym poniżej.
Znaczenie sztucznej inteligencji i jej rodzaje
Choć dopiero ostatnimi czasy mówi się nieco więcej o sztucznej inteligencji, to jej przebłyski zaczęły pojawiać się już parędziesiąt lat temu. Planów i metod było wiele. Do osiągnięcia celu naukowcy potrzebowali jednak skoku technologicznego, w postaci miniaturyzacji poszczególnych komponentów czy wprowadzania nowych algorytmów. Okazuje się, że doprecyzowanie sztucznej inteligencji nie tylko zwiększy naszą wygodę w codziennym życiu, ale również pomoże w rozwiązywaniu problemów naukowych.
W podstawowym założeniu, sztuczną inteligencję możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest oprogramowanie. Trzeba przyznać, że nawet wyszukiwarka internetowa jest swego rodzaju SI. Często programy posiadają zdolności głosowe, co możemy uświadczyć chociażby w trakcie odbierania telefonów od różnych firm.
Drugą odmianą SI jest popularne „ucieleśnienie”. To właśnie tego obawiają się wielbiciele wyimaginowanych seriali czy filmów. W dzisiejszych czasach, sztuczna inteligencja jest w stanie sterować samochodem, a nawet dronem.
Sztuczna inteligencja w naszej codzienności
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji znajduje się obecnie wśród nas. Zwróćmy nawet uwagę na samo przeglądanie produktów w internecie. Interesując się przedmiotem z oferty danego sklepu, często napotykamy na Chatboty. Jest to nic innego jak robot, który po zadaniu przez nas pytania, postara się znaleźć jak najlepsze rozwiązanie i nam je przedstawić.
Aby spotkać się z SI, nie trzeba nawet wchodzić do wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy zakupić robot sprzątający do domu bądź koszący do ogrodu. Dzięki sztucznej inteligencji, takie narzędzia dokładnie wykonają swoją pracę, a przy tym nie uszkodzą żadnych elementów dekoracyjnych. Z funkcji oprogramowania warto wspomnieć jeszcze o tłumaczeniu maszynowym. Ponadto, SI znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie budynków, które fachowo nazywa się domami SMART.
Branże bazujące na sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja ma na celu nie tylko zwiększenie komfortu życia, ale również wpływa na pomoc człowiekowi i środowisku. Z tego względu, często wykorzystuje się ją w opiece zdrowotnej i medycynie.
Kolejną ważną dziedziną jest transport. Same nadajniki GPS również bazują na sztucznej inteligencji. Dzięki nim każdy kierowca zostaje na czas powiadomiony o wypadkach, kolizjach, korkach itp.
Swoją obecność SI zostawia również w produkcji przemysłowej, rolnictwie, czy w usługach publicznych.