Strona główna
Oprogramowanie
Tutaj jesteś

Budowa własnej infrastruktury serwerowej krok po kroku

2 marca 2021 Budowa własnej infrastruktury serwerowej

Budowa infrastruktury serwerowej to proces, który polega na stworzeniu systemu realizującego różne usługi wspomagające funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Nie ogranicza się jednak wyłącznie do wyboru parametrów serwera i odpowiedniego systemu operacyjnego. Aby infrastruktura serwerowa funkcjonowała sprawnie i bezawaryjnie, należy zwrócić uwagą na kwestie w różny sposób związane z jej prawidłowym zarządzaniem.

Powierzchnia dla infrastruktury serwerowej

Efektywność działania infrastruktury serwerowej w dużym stopniu zależy od ilości dostępnego miejsca. Odpowiednia przestrzeń jest niezbędna nie tylko dla szaf do montażu serwerów, ale również systemów odprowadzania ciepła generowanego przez urządzenia podczas pracy. Nie bez znaczenia pozostaje także zapotrzebowanie na moc elektryczną, jaką należy docelowo doprowadzić do zasilania serwerów. Ważnym krokiem jest też zaprojektowanie wszystkich sieci niezbędnych do podłączenia urządzeń do prądu, sieci komputerowej czy poszczególnych instalacji nadzoru. Jeżeli infrastruktura obejmuje jedynie kilka lub kilkanaście serwerów, wymagania względem przestrzeni nie są duże. W przypadku większej ilości sprzętu, konieczne jest uwzględnienie całościowego ciężaru oraz dopasowania do niego parametrów serwerowni. 

Powierzchnia dla infrastruktury serwerowej

Wyposażenie infrastruktury serwerowej

Serwery nie tylko powinny być montowane w odpowiednich warunkach, ale również we właściwy sposób dopasowane do potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa. Do obsługi dużej ilości dysków twardych bardzo dobrze nadają się serwery storage, które pozwalają na jednoczesne połączenie wielu nośników w jedną macierz oraz praktycznie dowolne zarządzanie dostępną przestrzenią. Dostępne miejsce wykorzystać można także do tworzenia kopii zapasowych plików na bieżąco, co podnosi ich bezpieczeństwo na wypadek awarii.  Do szczególnie polecanych należą serwery Supermicro, które znaleźć można w ofercie sklepu: https://bizserver.eu/pl/producent/supermicro. Jeszcze innym rozwiązaniem są rozbudowane systemy serwerowe, które mogą obsługiwać nawet całe strony internetowe. W takim przypadku również sięgnąć można po serwer Supermicro, pozwalający na dowolne konfigurowanie elementów składowych systemu.

Dobór parametrów serwera

Jednym z głównych parametrów serwera jest jego pojemność, czyli przestrzeń dyskowa. Jej rozmiary należy dopasować do specyfiki firmy pod względem zapotrzebowania na ilość przechowywanych plików, a w razie konieczności odpowiednio rozbudować. Na niezawodność oraz wydajność pracy urządzenia w dużym stopniu wpływa natomiast RAM serwerowy, czyli pamięć. Nowoczesne produkty dla takich zastosowań często wyposażane są w system kodowania korekcyjnego ECC, czyli mechanizm kontroli błędów. Taki RAM do serwerów dysponuje odpowiednio rozszerzoną szyną danych, którą przesyłane są nadmierne dane kontrolne. W ten sposób RAM ECC pozwala na korygowanie błędów oraz zwiększenie stabilności działania infrastruktury serwerowej. O mocy obliczeniowej urządzenia decyduje natomiast procesor, który może mieć różną liczbę rdzeni – im jest ona większa, tym lepsza wydajność serwera. Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednio wysokie taktowanie, zapewniające szybszą pracę.

Dobór parametrów serwera

Konfiguracja serwera

Finalnym etapem budowy infrastruktury serwerowej jest prawidłowa konfiguracja urządzeń. Oferowane przez Supermicro serwery oraz modele innych firm wymagają właściwego zamontowania, a także ustawienia poszczególnych parametrów. Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy zajmą się konfiguracją połączeń, lokalnego serwera proxy, firewalla, poczty, czy bazy danych. Niezbędna jest również instalacja odpowiedniego systemu operacyjnego, a w razie potrzeby optymalizacja jednostki pod potrzeby użytkownika. Konfiguracja powinna być przeprowadzona bezpośrednio w warunkach serwerowni, ale działania administracyjne wykonać można zdalnie. Na ostatnich etapach budowy infrastruktury należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach – zarówno pod względem dostępu do danych, jak i ochrony środowiskowej pomieszczenia z serwerami.

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

systemy MES
Darmowy program do aktualizacji sterowników – który wybrać?
Program do przycinania muzyki – lista najlepszych aplikacji

Jesteś zainteresowany reklamą?