Symbologia jest nieodłącznym elementem każdego aspektu naszego życia. Znakami i symbolami posługujemy się, aby ułatwić komunikację i przekazywanie informacji. Jednym z takich znaków, który zyskał niebywałą popularność w ostatnich latach jest symbol małpy „@”. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego ten konkretny znak małą małpę?
Dlaczego symbol @ to małpa?
Konkretna nazwa symbolu „@” ma swoje korzenie w siedemnastowiecznej Anglii. Początkowo był to skrótowy symbol biznesowy używany do określenia słowa „at” (czyli „u” czy „na” w języku polskim). Dlatego też recepcjonowany jest jako małpa, który to w języku angielskim oznacza „monkey tail”. Śląc e-maila, używamy symbolu @, aby wskazać, gdzie ma trafić nasza wiadomość. Ale dlaczego akurat ten znak? Pozwólcie, że zabiorę Was w fascynującą podróż przez historię tego symbolu.
Historia symbolu @
Początki wykorzystania @ w komunikacji
Historia symbolu @ jest niezwykle ciekawa. Początkowo, jak już wspomniałem, stosowany był on w handlu, gdyż ułatwiał określenie ceny za jednostkę towaru. W praktyce mogło to wyglądać tak: „10 jabłek @ 5 gr” co oznaczało, że każde z dziesięciu jabłek kosztuje 5 groszy. W ten sposób symbol @ spełniał funkcję skrótu, a przede wszystkim, oszczędzał cenny czas. Ciekawe, prawda?
Rozpowszechnienie @ w adresach email
Początek ery internetowej dał symbolowi @ zupełnie nowego znaczenia. Na początku lat 70-tych, kiedy powstawała sieć ARPANET, a później Internet, konstruktory szukali wygodnego symbolu, który pozwoliłby na rozdzielenie nazwy użytkownika od nazwy hosta (maszyny), na której dany użytkownik posiadał konto. Wybrany został symbol @ jako znak nie występujący w żadnym z anglojęzycznych nazwisk. Od tego momentu, e-mail „user@host” stał się standardem, a symbol małpy wciągnięty został do codziennej komunikacji.
Symbole @ w różnych kulturach
Interpretacje symbolu @ na świecie
Znak @ jest powszechnie używany na całym świecie, ale ciekawostką jest, że w różnych krajach jest on nazywany i interpretowany na różne sposoby. We Francji zwany jest „escargot” (ślimak), w Izraelu „strudel”, w Chinach określany jest jako „mały mysz”, a w Grecji „pępek”. To pokazuje, jak różne kultury interpretują ten sam symbol na swoje unikalne sposoby.
Znaczenie symbolu @ w różnych językach
W Polsce znak @ jest nazywany „małpą” ze względu na jego kształt, który przypomina ogon małpy. Analogiczne skojarzenia mają też Hiszpanie, nazywając go „arroba”, co oznacza dosłownie „małpa”. Jednakże w wielu krajach anglojęzycznych, zwany jest „at sign” co oznacza dosłownie „znak przy”.
Techniczne zastosowania symbolu @
Wykorzystanie symbolu @ w adresach internetowych
Symbol @ jest obecny nie tylko w adresach e-mail. Często spotykamy go także w adresach URL, szczególnie tych prowadzących do konkretnych zasobów na serwerach. Wykorzystanie symbolu @ w adresach internetowych wyszło poza granice e-maili i dzisiaj stanowi nieodłączny element sieci internet.
At-sign w programowaniu i informatyce
@ jest również stosowany jako specjalny znak w różnych językach programowania. W Pythonie służy do tworzenia dekoratorów, a w Javie do adnotacji. W programowaniu sieciowym, jest wykorzystywany jako separator w adresach e-mail, a w social media (jak Twitter czy Instagram), służy do oznaczania konkretnych użytkowników.