Strona główna
Bezpieczeństwo
Tutaj jesteś

Instalacja systemu Linux Ubuntu u boku Windowsa

27 września 2021 windows

 

Dlaczego użytkownicy decydują się na taki krok?

Odpowiedzią na to pytanie są problemy z zabezpieczeniami w systemach spod szyldu Microsoft. Użytkownicy chcą korzystać z Linuxa, aby czuć się bezpieczniej i wykorzystywać go do codziennej pracy i rozrywki.

Jak zainstalować? – Sposób WSL

 

Do instalacji Linuxa i jego uruchamiania z poziomu Windowsa musimy na początek zainstalować funkcję o nazwie ,,Podsystem Windows dla Systemu Linux”, która jest znana pod skrótem WSL, czyli Windows Subsystem for Linux. Po instalacji tej usługi możliwe jest pobranie systemu Linux ze Sklepu Microsoft.

1.Wchodzimy w aplikację Ustawienia i wchodzimy w sekcję Aplikacje 

2  Przewijamy zawartość w dół i w sekcji Powiązane ustawienia klikamy Programy i funkcje.

3 Klikamy odsyłacz włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows, który znajduje się w menu po lewej stronie.

4 Na liście odnajdujemy zakładkę Podsystem Windows dla systemu Linux i, jeśli nie jest zaznaczona, zaznaczamy ją. Potwierdzamy przyciskiem OK.

5 Instalacja wykona się automatycznie i potrwa ona chwilę. By ją ukończyć, konieczne będzie ponowne uruchomienie systemu. W okienku, które się nam pojawi, klikamy Uruchom ponownie teraz.

Instalacja Systemu

Po instalacji specjalnego profilu WSL i uruchomieniu naszego komputera, jesteśmy gotowi do instalacji systemu Linux. WSL na chwilę obecną wspiera następujące dystrybucje systemu: Ubuntu, openSUSE Leap i SUSE Linux Enterprise Server.

  1. Tę część zaczynamy od uruchomienia aplikacji Sklep Microsoft, której ikonę znajdziemy w menu Start lub przypiętą na pasku zadań.

2.Możemy teraz skorzystać z wyszukiwarki, w polu Wyszukaj wpisując Linux lub nazwę dystrybucji systemu. Możemy też skorzystać z gotowych linków, które otworzą strony poszczególnych dystrybucji:

 3.Wybieramy jedna  z dostępnych dystrybucji i wchodzimy na jej stronę. U nas wybór padł na popularne Ubuntu.

 4. Klikamy przycisk Pobierz i czekamy, aż pobieranie zostanie ukończone. Rozmiary dystrybucji Ubuntu to przykładowo 195,5 MB do pobrania. Gdy produkt zostanie zainstalowany, zobaczymy stosowne powiadomienie. Rekomendujemy kliknięcie opcji Przypnij do menu Start.

5. Teraz na stronie dystrybucji w Sklepie klikamy przycisk Uruchom lub znajdujemy jej ikonę w menu Start. Po uruchomieniu okna terminala następuje kolejny proces pierwszej konfiguracji, który może potrwać kilka minut.

6.  Nasz Ubuntu jest już gotowy do pracy. Warto zaznaczyć, że w analogiczny sposób można zainstalować wszystkie pozostałe dystrybucje i uruchamiać je obok siebie.

Sposób II – Plik ISO

Teraz przejdziemy do drugiego sposobu, czyli instalacje systemu Linux poprzez plik ISO

Pierwszy krok jest dość oczywisty i jest to pobranie pliku ISO de Ubuntu LTS 20.04. Następnie musimy go zgrać na nośnik wymienny USB lub DVD. W naszym przypadku będzie to nośnik USB. Skorzystamy także z bardzo dobrego narzędzia czyli programu Rufus.

Po instalacji naszego narzędzia, otwieramy okno programu i podłączamy nasz nośnik do portu USB w komputerze.

W oknie Rufusa wybieramy z listy naszego pendriva, na którym chcemy zainstalować plis ISO. Następnie ustawiamy tryb BIOS/UEFI, natomiast reszta zostaje bez dodatkowej ingerencji i klikamy przycisk start.

Na ekranie zostaną wyświetlone różne ostrzeżenia, że zawartość zostanie usunięta z nośnika danych. Potem pojawi się okno, w którym musimy wybrać i potwierdzić metodę nagrywania. My wybieramy wariant ,,DD”. Teraz nasza zawartość jest nagrywana na naszego pendriva, czekamy dłuższą chwile na zakończenie procesu, i uruchamiamy ponownie komputer, przed tym jednak otwieramy wiersz poleceń, jako administrator i wpisujemy komendę ,,powercfg /h off’’

Po uruchomieniu systemu uruchamiamy nośnik wymienny, tylko musimy pamiętać o zmianie opcji rozruchu BIOSu, jeśli jest włączone UEFI to dezaktywujemy je. Ze względu na dużą ilość różnego rodzaju biosów nie omówimy tego elementu, ale można to sprawdzić w wielu poradnikach lub na stronach producenta naszej płyty głównej.

Uruchamiamy teraz nośnik wymienny i otwieramy okno instalatora i postępujemy zgodnie z jego poleceniami, więc nie musimy się tu rozpisywać.

Jedyną rzeczą, którą zrobimy inaczej przy wyborze miejsca instalacji jest przejście do zakładki ,,więcej opcji” i zobaczymy okno, które pokazuje informacje o naszym dysku Hard (y) i zainstalowane na nim systemy. Jak wspomnieliśmy wcześniej możemy postąpić tutaj według tej instrukcji chyba, że mamy przypisaną partycję do Ubuntu już z poziomu Windowsa.

Aby wybrać dysk, na którym zostanie zainstalowany Ubuntu, możemy to zrobić w tym oknie.W  ustawieniach zajmujemy całą przestrzeń tej partycji, formatujemy w ext4 i punkcie montowania «/» lub w przypadku, gdy masz przypisanych więcej partycji lub przestrzeni, przypiszesz punkty montażowe każdej z nich.

W końcu jeśli jest to tylko jedna partycja, nie przeniesiesz miejsca, w którym zostanie zainstalowany grub, w przypadku istnienia na innym dysku wskażesz, że grub jest zainstalowany na dysku, na którym zamierzasz zainstalować Ubuntu w ten sposób nie uszkodzisz rozruchu systemu Windows, a w Ubuntu dodana jest opcja rozruchu z systemu Windows.

Dlaczego Warto posiadać VPN?

Ze względu na pogarszające się zabezpieczenia Windowsa, o czym pisaliśmy na początku, użytkownicy instalują Linuxa. Można jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo i zakupić usługę VPN. Posiadanie VPN zapewnia nam

-Wysoką szybkość połączeń i dostępność serwerów na całym świecie.

-Zaawansowane zabezpieczenia, w tym polityka nie tworzenia plików dziennika i odpowiedni poziom szyfrowania, by umożliwić omijanie zapór ogniowych i blokad związanych z cenzurą.

-Anonimowy dostęp do sieci torrent i obsługa protokołu P2P.

-Dedykowane aplikacje na  systemy operacyjne i urządzenia (Android, iOS, Windows, Mac, Linux, Amazon Fire Stick)

Spośród listy VPNów najlepiej działających, wybraliśmy tą trójkę

  1. ExpressVPN – sieć VPN oferująca wysoki poziom zabezpieczeń i ochrony prywatności w połączeniu z wojskowym standardem szyfrowania.
  2. CyberGhost– wysokiej jakości usługa VPN umożliwiająca szybkie streamowanie i bezpieczne pobieranie plików z sieci torrent na komputerach stacjonarnych. Niestety aplikacje mobilne operatora na Android i iOS pozostawiają trochę do życzenia.
  3. Private Internet Access– najlepszy wybór dla zaawansowanych użytkowników ze względu na możliwość dostosowania ustawień sieci, ochrony prywatności i zabezpieczeń, za cenę braku możliwości niezawodnego odblokowania serwisów streamingowych, takich jak amerykańska wersja Netflix

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zabezpieczyć sieć WiFi
drukowanie w sieci
System magazynowy WMS

Jesteś zainteresowany reklamą?