Czasowe czyli automatyczne wyłączenie komputera to bardzo dobra funkcja. Dobrze jest mieć coś takiego w swoim komputerze, tym bardziej, że taki sposób wyłączenia nie potrzebuje instalowania żadnych specjalnych programów. Odpowiednie narzędzia, które pomagają przy czasowym wyłączeniu komputera są bezpośrednio zintegrowane z systemami windows. Czasami tylko, przy pobieraniu programu, należy na dłuższy czas pozostawić włączony komputer.
Jak ustawić czasowe wyłączenie PC?
Należy wcisnąć przycisk start, wpisać polecenie cmd i wcisnąć enter. Pojawi się nam otwarte okno, w którym z kolei trzeba wpisać – shutdown -s -t 3600. Wartość 3600 to ilość sekund, po których komputer ma się wyłączyć. Ponownie wciskamy enter i pojawi się nam okno z informacją a następnie po określonej, przez nas liczbie sekund, komputer się wyłączy automatycznie. Informacyjne okno można zamknąć samemu lub poczekać aż zniknie wraz z wyłączeniem się komputera. Jakakolwiek interwencja nie opóźni i nie wpłynie na wcześniej ustawione czasowe wyłączenie komputera.
Zobacz również: Jak zresetować laptop i kiedy jest to konieczne?
Jak anulować zaplanowane czasowe wyłączenie komputera?
Nic nie jest na stałe, dlatego też możemy anulować. Gdy chcemy by komputer wyłączał nam się po innym okresie czasu wystarczy po haśle shutdown -s wpisać inną wartość, gdy nie chcemy by w ogóle nam się wyłączał automatycznie wystarczy wpisać samo shutdown -a i wcisnąć enter. Po takich czynnościach włączy nam się kolejny komunikat informujący nas o danych zmianach. Taki komunikat możemy, po przeczytaniu, usunąć sami lub też zniknie on sam po kilku sekundach.
Obok programów czysto zintegrowanych z programami windows można tez w swoim komputerze zainstalować specjalny program, który będzie, tak zwanym, czasowym wyłącznikiem komputera.
Natomiast dobrze jest też wiedzieć, że w przypadku gdy bardzo często pozostawiamy nasz komputer włączony, podczas naszej nieobecności, dobrze jest podłączyć go pod zasilacz awaryjny. Taki zasilacz uchroni komputer przed uszkodzenia w przypadkach nagłych spadków napięcia. Zasilacze awaryjne są łatwo dostępne w sklepach ze sprzętem komputerowym, zarówno w tych internetowych jak i stacjonarnych.
Czasowy wyłącznik komputera
Specjalny program, czasowy wyłącznik komputera, pozwala na proces zautomatyzowany, dotyczący włączania i wyłączania komputera. Program daje też możliwość zamykania wybranych programów, rozłączania połączenia modemowego, resetowania systemu oraz wprowadzenia komputera w stan uśpienia lub hibernacji. Program można dopasować do swoich potrzeb i możliwości, bowiem jest on zaopatrzony w liczne opcje konfiguracyjne.
Program jest bardzo prosty w obsłudze i po wprowadzeniu odpowiednich danych można zawsze liczyć się z tym, że zadane czynności zostaną wykonane o oznaczonej porze, po upływie danego czasu, po określonym czasie bezczynności komputera lub też po zakończeniu pracy danej aplikacji. Wszystko zależy od wprowadzonych wcześniej danych, które zostaną zapisane ale z możliwością ich zmiany, w każdym potrzebnym momencie.
Zobacz również: Co robić gdy miga ekran w laptopie?
Całkowite wyłączenie a uśpienie komputera
Komputer można więc całkowicie wyłączyć posiłkując się funkcją czasowego wyłączenia lub uśpić. Rodzą się przy tym następujące pytania. Czy przy uśpieniu komputera pobierany jest prąd, oraz czym różni się samo uśpienie od wyłączenia. Podczas uśpienia komputer zachowuje wszystkie programy, które przed uśpieniem były włączone. Oznacza to, że gdy obudzimy komputer mamy włączone wszystkie jego karty, które były wcześniej włączone. Komputer w trakcie uśpienia pobiera prąd, ale w małych ilościach.
Natomiast gdy komputer wyłączymy całkowicie wtedy nie ma poboru prądu a po włączeniu wszystkie karty będą już wyłączone. Czasowe wyłączenie komputera w niektórych sytuacjach jest bardzo dobrą funkcją, ponieważ gdy sami zapomnimy o wyłączeniu komputera zostanie on wyłączony z automatu. Jednak czasami jest to funkcja uciążliwa, ponieważ komputer zostanie wyłączony a karty wszystkie, na których wcześniej pracowaliśmy razem z nim.