Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś

Jak wybrać używane części komputerowe?

14 listopada 2020


Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie bardzo duża liczba sklepów komputerowych, a także serwisów ma w swojej ofercie asortymentowej używane podzespoły komputerowe. W zdecydowanej większości przypadków jest to świetna opcja, która umożliwia zakup części w atrakcyjnej cenie. Nie wszyscy jednak wiedzą czym powinno się sugerować, by kupić wysokiej jakości używane części. Jakie kwestie należy uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Czy warto kupić używane części komputerowe?

Należy mieć świadomość, że obecnie mnóstwo osób ma jeszcze wątpliwości jeżeli chodzi o zaopatrzenie się w używane części komputerowe. Ludzie przeważnie są zdania, że ich jakość ma wiele do życzenia. Oczywiście w sprzedaży znajdują się także zużyte części, które nie posłużą użytkownikowi przez dłuższy czas. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że znaczna większość oferowanych produktów tego typu charakteryzuje się świetną jakością. Godny uwagi jest również fakt, że z roku na rok coraz większa liczba sklepów internetowych i stacjonarnych dane gwarancję na używane części komputerowe.

Nikogo nie powinno zatem dziwić, że coraz większa liczba osób jest zainteresowanych składaniem całego komputera tylko i wyłącznie z omawianych części używanych. Co dokładnie przemawia za takim rozwiązaniem? Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów należy zaliczyć stosunkowo niską cenę. Warto wiedzieć, że osoby, które podjęły decyzję o zakupie części używanych są w stanie złożyć cały komputer do kwoty 1000 złotych.

Zobacz również: Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?

Używana płyta główna do komputera

Jak wiadomo płyta główna jest pewnego rodzaju mózgiem komputera. Zakup wspomnianej części komputera powinien być uzależniony od kilku bardzo istotnych kwestii. Rekomendowane jest przed podjęciem ostatecznej decyzji bardzo dokładnie zwrócić uwagę na stan ścieżek, a także kondensatorów. Kondensatory nie mogą być napuchnięte, a ścieżki zerwane. W innym przypadku dany użytkownik będzie ryzykował, że płyta główna nie będzie długo działała.

Używany procesor komputerowy

Wspomnianą wcześniej płytę główną można uznać za mózg komputera, a procesor za jego serce. Jest to bowiem drugi najbardziej istotny podzespół komputera. Zalecane jest zatem przed podjęciem decyzji o zakupie używanego procesora sprawdzić w jakim stanie jest ta część urządzenia. Warto uwzględnić przede wszystkim trzy aspekty. Są to liczba rdzeni, producent, a także taktowanie.

Należy zdawać sobie sprawę, że producent będzie świadczył o jakości danego procesora, z kolei dwa kolejne elementy będą oddziaływać na jego szybkość. Nie jest oczywiście rekomendowane zaopatrywanie się w spalony procesor. Warto także dokładnie sprawdzić stan nóżek tego podzespołu. Nie mogą one bowiem być pod żadnym pozorem złamane. Usterkę można bez żadnego problemu naprawić, jednak koszt bardzo często jest wyższy od zakupu używanego procesora.

Zobacz również: Wiatrak na procesorze się nie włącza – rozwiązanie!

Używany dysk twardy

Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie używanego dysku twardego zweryfikować jakiego rodzaju jest to dysk. Chodzi w tym przypadku oczywiście o dysk SSD lub HDD. Należy wiedzieć, że dysk HDD jest znacznie szybszy od SSD. Z kolei w przypadku zakupu używanych części komputerowych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w używany dysk SSD. Poleasingowe dyski SSD bardzo często można kupić w świetnej cenie. Rekomendowane jest sprawdzenie czy dysk jest prawidłowo sformatowany, a także czy przypadkiem nie zawiera żadnych danych po poprzednim właścicielu.

Używany wentylator do komputera

Należy mieć świadomość, że bardzo istotną częścią komputera stacjonarnego jest wentylator. Warto jednak wiedzieć, że zaopatrzenie się w używany produkt nie będzie najlepszym wyborem. Wentylatory bowiem w zdecydowanej większości przypadków będą bardzo zużyte. Zalecane jest przed zakupem bardzo dokładnie sprawdzić w jakim stanie jest ten podzespół. Godny uwagi jest fakt, że zakup wspomnianego wentylatora jest bardzo często bagatelizowany przez użytkowników. Jest to oczywiście ogromny błąd, ponieważ od jego pracy będzie zależała żywotność wszystkich pozostałych podzespołów, do których należy zaliczyć procesor czy płytę główną.

Zobacz również: Komputer się nie włącza a wentylatory działają. Co się dzieje?

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesny biznes i VR
utylizacja dysków twardych
Bezpieczeństwo danych w firmie

Jesteś zainteresowany reklamą?