Resetowanie to czynność polegająca na zakończeniu pracy urządzenia i jego ponownym włączeniu, która prowadzona jest najczęściej w przypadku pojawienia się problemów z jego działaniem. Jak zresetować komputer? Sprawdź najważniejsze informacje o resecie!
Sprawdź, Jak wyczyścić komputer?
Kiedy konieczny jest reset komputera?
Reset komputera pozwala na uruchomienie go na nowo i wyczyszczenie pamięci RAM. Dodatkowo umożliwia on przywrócenie go do poprzednich lub pierwotnych ustawień.
Gdy komputer działa poprawnie, wtedy jego resetowanie nie jest konieczne. Zdarza się jednak, że jest ono niezbędne, jeżeli pojawiają się problemy z jego funkcjonowaniem.
Najczęściej reset komputera wymagany jest:
- Gdy oprogramowanie nie odpowiada,
- Gdy komputer zawiesza się i nie reaguje na polecenia,
- Po zainstalowaniu nowego programu.
Czym jest reset miękki?
Reset miękki to najczęściej prowadzony rodzaj resetu, który określany jest po angielsku jako soft reset. Jest on stosowany wtedy, gdy komputer nadal reaguje na pewne polecenia, a także po zainstalowaniu nowego oprogramowania.
Jak zresetować komputer tą metodą? Aby wykonać miękki reset w systemie Windows, należy wejść do Menedżera zadań. Można zrobić to przez wciśnięcie kombinacji klawiszy CTRL+ALT+DEL lub przez naciśnięcie prawego przycisku myszy na pasku zadań i wybranie tej opcji z listy.
Przez miękki reset można wyłączyć i ponownie włączyć komputer, wybierając opcję uruchomienia go ponownie. Można także wykonać reset programu z listy, jaka wyświetla się w Menedżerze zadań.
Reset programu
Aby zresetować pojedynczy program w systemie Windows, który przestał działać, należy wejść do Menedżera zadań. Do tego celu stosuje się klawisze CTRL+ALT+DEL.
Po wejściu do Menedżera zadań należy odnaleźć na jego liście program, który chcemy wyłączyć. Następne wystarczy zaznaczyć program, klikając w niego prawym przyciskiem myszy, a potem wybrać opcję „Zakończ zadanie”.
Jeżeli jednak reset programu nie jest możliwy, wtedy konieczne będzie uruchomienie komputera na nowo.
Dowiedz się, jak sprawdzić parametry komputera
Czym jest reset twardy?
Twardy reset, czyli po angielsku hard reset polega na sprzętowym zresetowaniu komputera, czyli odbywa się bez użycia oprogramowania. Nazywany jest także z tego powodu resetem sprzętowym.
Ten rodzaj resetu prowadzony jest wtedy, gdy wykonanie resetu miękkiego nie jest dostępne, ponieważ komputer nie reaguje na żadne polecenia.
Jak zresetować komputer z użyciem tej metody? W tym celu konieczne jest jego ponowne włączenie przyciskiem Power lub odłączenie go od zasilania.
Reset automatyczny
Jest to rodzaj resetu, który wykonuje system operacyjny albo inny program odpowiadający za monitowanie działania systemu. Następuje on bez ingerencji użytkownika wtedy, gdy dojdzie do wykrycia nieprawidłowości.
Reset automatyczny może odbywać się zarówno jako reset miękki, w tym reset pojedynczego programu, jak i jako reset twardy, gdy komputer wyłącza się i włącza automatycznie.
Przywracanie systemu operacyjnego
Rodzajem resetu jest także przywracanie systemu operacyjnego, które prowadzone jest w przypadku poważniejszych problemów z komputerem.
Przywracanie systemu komputerowego może odbywać się przez ponowne zainstalowanie systemu z zachowaniem plików oraz ustawień użytkownika lub przez zresetowanie ustawień do stanu poprzedniego albo początkowego. Funkcje te dostępne są bezpośrednio w systemie operacyjnym.
Czego nie wolno robić podczas resetu komputera?
Zanim zdecydujesz się zresetować komputer, powinieneś wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, zawsze warto upewnić się, że wszystkie pliki i dokumenty zostały zapisane, aby uniknąć utraty danych. Po drugie, należy zamknąć wszystkie otwarte aplikacje i procesy, aby uniknąć potencjalnych błędów systemu spowodowanych przez niezamknięte programy.
Resetowanie komputera podczas trwającej aktualizacji systemu operacyjnego może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Aktualizacje systemowe wprowadzają zmiany w plikach systemowych, i przerwanie procesu aktualizacji może pozostawić system w niestabilnym stanie. Może to prowadzić do tzw. „brickowania” systemu, czyli jego całkowitej dezintegracji, co może wymagać reinstalacji systemu operacyjnego. Ponadto, resetowanie komputera w trakcie aktualizacji może uszkodzić pliki systemowe i naruszyć spójność systemu plików, co z kolei może prowadzić do błędów działania systemu operacyjnego.
Jak zresetować komputer stacjonarny?
Twardy reset komputera stacjonarnego wykonuje się za pomocą przycisku Power lub Reset znajdującego się na obudowie albo przez chwilowe odłączenie komputera od zasilania.
Jak zresetować komputer osobisty, czyli laptop?
Współczesne laptopy nie są wyposażone w przyciski do fizycznego resetowania komputera. Wtedy zaleca się przytrzymanie przycisku do włączania komputera przez co najmniej 5-10 sekund, a jeżeli komputer nadal się nie resetuje, należy wyjąć z niego na chwilę baterię i odłączyć od zasilania.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Firewall.