Strona główna
Oprogramowanie
Tutaj jesteś

Jak zrobotyzować obsługę maszyn przemysłowych?

3 lipca 2023 inzynier konserwacji

Zapotrzebowanie na technologię automatyzacji rośnie, ponieważ firmy z różnych branż szukają sposobów na usprawnienie i przyspieszenie produkcji i wytwarzania. Stwarza to duże możliwości dla producentów i dostawców usług w zakresie systemów sterowania i realizacji produkcji, silników i napędów elektrycznych, czujników, regulatorów i robotyki.

Robotyzacja

Większość robotów przemysłowych składa się z elementów chwytnych połączonych z ruchomymi częściami sterowanymi komputerowo, a ich odmiany są nazywane częściowo na podstawie sposobu poruszania się. Roboty sześcioosiowe przypominają grube ramiona wyrastające z ziemi i są zdolne do wykonywania złożonych i precyzyjnych ruchów podczas trzymania różnych narzędzi. Innym popularnym typem robotów są roboty kartezjańskie, które znajdują szerokie zastosowanie w rozwijającej się branży druku trójwymiarowego.

Gdy w fabryce instaluje się celę zrobotyzowaną, jej celem jest zautomatyzowanie procesu. Może to być proces, który obecnie jest wykonywany w celi ręcznej, lub zupełnie nowa funkcja. Jak zapewne już się domyślasz, cela zrobotyzowana to po prostu stanowisko, w którym znajduje się robot. Kupując ramię zrobotyzowane, otrzymuje się dwa ważne elementy: kontroler, czyli komputer, który steruje jego ruchem, oraz zawieszkę do uczenia, czyli interfejs użytkownika, którego operator używa do programowania robota. W skład celi robotycznej wchodzi nie tylko sprzęt. Kontroler jest dostarczany z pewnym wstępnie zainstalowanym oprogramowaniem, ale to Ty musisz napisać program – czyli listę instrukcji, które robot będzie wykonywał w celu wykonania określonego zadania. 

Automatyzacja robotów to proces przekształcania zadań wykonywanych ręcznie w zadania, które mogą być wykonywane przez roboty przemysłowe. W zależności od wielkości i złożoności działalności firmy, po starannym zaplanowaniu można z łatwością wdrożyć systemy automatyki robotów. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu większej automatyzacji należy zastanowić się, w jaki sposób zmiany wpłyną na firmę, pracowników i klientów. Należy pomyśleć nie tylko o pracownikach, którzy bezpośrednio odczują skutki zmian na hali produkcyjnej, ale także przewidzieć, jak zmiany wpłyną pośrednio na różne grupy ludzi. 

Właściwy wybór

Możliwe jest także zlecenie zaprojektowania robota na zamówienie, ale może to być bardzo kosztowne w porównaniu z zakupem gotowego modelu. Wykonaj pomiary dla każdej funkcji, którą ma wykonywać robot. Na przykład, jeśli roboty przemysłowe miałyby malować wzór na skomplikowanych drzwiach, należy zmierzyć wymiary drzwi i określić, w jaki sposób każde z nich będą dostarczane do robota malującego i odbierane z niego. W końcu proces, dla którego kupujesz robota, może stać się przestarzały, ale maszyny nadal będą w Twoim posiadaniu i będą mogły wykonywać inne zadania. Jeśli okaże się, że konkretny model robota jest w stanie sprostać zadaniu, należy rozważyć możliwe sposoby jego ponownego wykorzystania w przypadku takiej zmiany.

 Zatrudnienie eksperta, który pomoże przebrnąć przez branżowy żargon producentów robotów i przedstawi zalety i wady każdej marki i modelu, może zadecydować o tym, czy zmarnujesz dziesiątki tysięcy, czy też stworzysz nową linię montażową, która umiejętnie stworzy nową przyszłość dla Twojej firmy.

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

systemy MES
Darmowy program do aktualizacji sterowników – który wybrać?
Program do przycinania muzyki – lista najlepszych aplikacji

Jesteś zainteresowany reklamą?