Coraz wyższy stopień automatyzacji codziennych obowiązków sprawia, że coraz mniejsza staje się wiedza osób korzystających z najnowszych zdobyczy techniki. Choć inwestuje się w coraz to nowsze sprzęty AGD, zasada ich działania pozostaje zazwyczaj nieznana. Podobnie jest w przypadku routerów – choć ich celem jest dostarczenie Internetu do każdego urządzenia w domu, mało osób zdaje sobie sprawę z tego, co oznaczają parametry, które znajdują w opisie produktu.
Router 4G i 5G – co to takiego
Mobilna technologia 4 lub 5 generacji to pewien standard transmisji danych komórkowych. Choć 4G jest niezwykle popularne i może się z nim łączyć większość smartfonów, to 5G jest bardziej wydajne. Zalety routera 5G to jednak przede wszystkim większa pojemność sieci oraz wyższy poziom bezpieczeństwa podczas odbierania i przesyłania danych.
Jeśli chodzi o samo urządzenie, routery 4G i 5G różnią się od siebie wieloma funkcjonalnościami. Obsługiwana przez router technologia 5G ma pozwolić na osiąganie większej prędkości podczas przekazywania i odbierania danych. Ma również bardziej ustabilizować połączenie z siecią i zmniejszyć opóźnienia – jest to ogromne udogodnienie zwłaszcza w przypadku branży medycznej czy transportowej i może wpłynąć na poziom zaawansowania technologicznego społeczeństwa. Wykorzystując technologie 5G możliwe będzie stworzenie bardziej zaawansowanych inteligentnych domów, a nawet miast.
WiFi 5GHz – dlaczego różni się od routera 5G?
Router 5G jest technologicznie dostosowany do tego, by mobilnie obsługiwać większy zakres częstotliwości przesyłania danych niż router 4G i przyspieszyć ich wymianę. Z kolei WiFi 5GHz odnosi się do pasma, czyli częstotliwości przesyłania danych. Jest to jeden z parametrów, podobnie jak szybkość przesyłania danych. Zazwyczaj częstotliwość WiFi 5GHz określa się jako standard AC WiFi – jeśli zatem szukasz sprzętu, który umożliwi Ci skorzystanie z największej możliwej przepustowości, wybierz router FRITZ!Box ze standardem AC.
Korzystając z routerów FRITZ!Box masz gwarancję pierwszorzędnej jakości. Urządzenia podczas przesyłania i odbierania danych korzystają z technologii Cross Band Repeating. Oznacza to, że dane są przesyłane i odbierane nie na jednym pasmie, a na dwóch – 2,4 GHz oraz 5 GHz. Dzięki równoległej wymianie danych, ich transmisja jest szybsza, co wpływa na usprawnienie komunikacji domowej sieci. Sprawdź, ile jeszcze zalet mają produkty od FRITZ!