Jeśli kiedykolwiek widziałeś produkty, które oferują dostawcy usług hostingowych i rodzaje serwerów, zauważysz, że istnieje wiele rodzajów żargonu, który musisz zrozumieć. Między innymi hosting w chmurze, serwery wirtualne, DNS, PHP, bazy danych, CDN i wiele innych. Bardzo częstą sytuacją jest mylenie hostingu w chmurze i sieci dostarczania zawartości (CDN). Choć nie są one dokładnie takie same, to jednak są to podobne pojęcia i dlatego chcemy zgłębić się w ten temat.
Czym jest sieć CDN?
Jest to rodzaj infrastruktury informatycznej, w której łączy się ze sobą kilka serwerów rozmieszczonych geograficznie w kilku centrach danych. Przechowują one kopie treści stron internetowych i serwują je użytkownikowi końcowemu. Ich zaletą jest to, że poprawiają dostępność (uptime) serwera, odciążają ruch na serwerze, są dodatkową barierą bezpieczeństwa przed cyberatakami, a także poprawiają wydajność i czas ładowania strony internetowej.
Ta poprawa czasów ładowania wynika z faktu, że CDN przechowuje kopie rozmieszczone geograficznie w różnych punktach planety na różnych serwerach. Użytkownik końcowy będzie obsługiwany z kopii, która jest najbliżej niego fizycznie. Jest to szczególnie przydatne dla stron internetowych, które otrzymują ruch z różnych obszarów geograficznych. Na przykład, jeśli oprócz rynku polskiego celujesz w rynek europejski, CDN może znacznie poprawić wydajność strony.
Co to jest Cloud Hosting (hosting w chmurze)?
W tym przypadku strona internetowa nie jest umieszczona wyłącznie na jednym serwerze. Zamiast tego znajduje się na kilku fizycznie oddzielnych serwerach, które są ze sobą połączone i tworzą sieć, w której hostowane są strony internetowe. Niekoniecznie muszą one znajdować się w różnych miejscach geograficznych na świecie, choć jest to powszechne.
Istnieje kilka rodzajów hostingu w chmurze, między innymi najpopularniejsze to:
- Współdzielony hosting w chmurze: w tym przypadku kilka projektów (stron internetowych) współdzieli tę samą sieć serwerów i zasobów.
- Wirtualny hosting w chmurze: w tym przypadku niektóre projekty współdzielą serwery, ale każdy z nich ma niezależne środowisko wirtualne z własną przestrzenią, zasobami, konfiguracją i dostępem. Taką możliwość oferuje hosting www od Hostido.pl
- Dedykowany hosting w chmurze: w tym przypadku tylko pojedynczy projekt jest hostowany na sieci serwerów.
Ten rodzaj hostingu oferuje wyższą wydajność, ponieważ może zostać przydzielona dedykowana ilość zasobów dla projektu w zależności od potrzeb w czasie rzeczywistym. Na przykład, jeśli jeden z serwerów ulegnie awarii, pozostałe serwery w sieci mogą zniwelować tę awarię, dostarczając więcej zasobów bez zauważenia tego przez odwiedzającego. Jednocześnie koszt jest bardziej elastyczny, ponieważ można poświęcić więcej lub mniej zasobów, co spowoduje niższe koszty, gdy ruch jest mniejszy.
Jakie są różnice między hostingiem w chmurze a CDN-ami?
Sieci dostarczania zawartości istnieją już od dawna i są starszą technologią niż hosting w chmurze. Na początku CDN-y były ustawione tylko do serwowania statycznych treści, ale teraz są również ustawione tak, aby pomóc w dynamicznych treściach. W skrócie CDN to sieć serwerów, w których przechowywane są kopie treści stron internetowych. Z kolei hosting w chmurze jest bardziej złożony, ponieważ oprócz przechowywania informacji na wielu serwerach, mają one również zdolność do przetwarzania obliczeń.