Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Komora solna – do czego jest przydatna?

26 maja 2021

Z korozją, a więc stopniowym niszczeniem metali pod wpływem czynników z otoczenia, zetknęła się większość z nas. Na szczęście podatność danej powłoki na ten proces można w obecnych czasach dość łatwo sprawdzić. Służy do tego właśnie komora solna, o której szerzej opowiemy w tym artykule.

Czym tak naprawdę jest korozja?


Słowo korozja pochodzi od łacińskiego wyrazu tłumaczonego jako zżeranie. Opisuje więc ono dość dobrze, z czym mamy do czynienia. Co ciekawego jednak termin ten nie odnosi się tylko do niszczenia metali, ale także innych materiałów, np. drewna. Na różne powłoki działają jednak różne czynniki, zarówno biologiczne, jak i chemiczne. Czynnikiem sprzyjającym korozji, a zarazem wrogiem powierzchni metalowych jest sól. Stanowi to spory problem w branży motoryzacyjnej, ponieważ zimą sól wysypywana jest na polskie drogi i oblepia samochody.


Komora solna i jej przeznaczenie


Komora solna to obok takich urządzeń jak komora klimatyczna podstawowy sprzęt używany przy badaniach nad jakością. To właśnie w jej wnętrzu odbywa się test mgły solnej, który jest świetnym badaniem pozwalającym ocenić, czy i jak szybko dana powłoka poddaje się korozji. Wystarczy umieścić w środku próbkę, szczelnie ją zamknąć i rozpylić mgłę solną. Badanie trwa od kilku do kilkunastu godzin, gdyż solanka musi zdążyć zadziałać.

Dopiero po upływie tego czasu można w pełni ocenić powstałe ubytki. Należy jednak pamiętać, że gdyby chcieć przeprowadzić podobne testy w warunkach naturalnych, wszystko trwałoby o wiele dłużej. Komory klimatyczne czy solne są więc błogosławieństwem dla nauki i pozwalają znacznie zaoszczędzić na czasie oraz środkach pieniężnych.


Sprawdzić w ten sposób można właściwie dowolną substancję, jednak najczęściej robi się to z powłokami lakierniczymi i galwanicznymi. Co ważne, w komorze solnej da się umieścić również próbkę pokrytą środkiem antykorozyjnym. Wtedy bada się efektywność samego preparatu.


Komora solna a komory klimatyczne


Komora solna jest więc niesamowicie przydatnym urządzeniem. Jej skonstruowanie zapewniło przełom w dziedzinie badań nad korozją pod wpływem soli i pozwoliło zawczasu sprawdzić, jak poszczególne materiały sobie z nią radzą. Za podobny przełom można uznać moment, gdy skonstruowano komory klimatyczne. Nie bez powodu wspomina się o nich w tym artykule, mimo że dotyczy on komór do testów solnych.

Istnieją bowiem również komory klimatyczne z opcją testu solnego, a także komory solne z oprzyrządowaniem do testów klimatycznych. Taka komora klimatyczna będąca zarazem komorą solną może być świetnym sposobem na oszczędność pieniędzy, czasu, a także miejsca, dlatego każdemu polecamy rozważenie jej zakupu.

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Popularne usterki w MacBooku
Produkty Apple Mac dla nastolatka
Jak szybko naprawić pęknięty ekran w iPhonie

Jesteś zainteresowany reklamą?