Strona główna
Oprogramowanie
Tutaj jesteś

Na kłopoty z dyskiem twardym, czyli programy do naprawy dysku.

16 listopada 2020


Zdarza się, że w czasie użytkowania komputera, zaczyna on coraz wolniej pracować, tracimy dostęp do niektórych plików lub z wnętrza obudowy wydobywają się dziwne dźwięki. Wszystkie te objawy to pierwsze oznaki psującego się dysku twardego. W takich sytuacjach nie można zwlekać i należy zabrać się za jego naprawę, ponieważ zwłoka może prowadzić do utraty ważnych plików, zdjęć i innych danych.

Rodzaje uszkodzeń dysków twardych

Uszkodzenia dysków twardych można podzielić na dwa rodzaje: uszkodzenia mechaniczne oraz uszkodzenia logiczne.

Pierwsze z nich to polegają na fizycznym uszkodzeniu dysku twardego. Mogą powstawać przeważnie w wyniku uderzeń i upadków z wysokości. W przypadku tego typu niesprawności przeważnie wymagana będzie pomoc wykwalifikowanych osób, które posiadają specjalistyczny sprzęt do odczytu poszczególnych sektorów dysku. Jednakże tego typu usługi są dosyć drogie i nie zawsze jest gwarancja odzyskania danych. Dużo taniej taki problem można rozwiązać poprzez zakup nowego dysku – oczywiście jeśli na starym nie znajdowały się ważne dane.

Uszkodzenia logiczne to taka niesprawność, której naprawy może podjąć się każdy użytkownik komputera. Polegają one na uszkodzonej strukturze zapisanych plików, przez co system operacyjny nie może ich odczytać. Właśnie już system operacyjny, jakim jest Windows, posiada CheckDisk, czyli wbudowane narzędzie do sprawdzania i naprawiania błędów w zapisanych plikach. Jednakże nie jest to jedyny program do naprawy dysku, a kilka z nich zostanie przedstawione w kolejnej części tekstu.

Programy do naprawy dysku

CheckDisk 1.6 to darmowy program przeznaczony do wyszukiwania i naprawiania błędów oraz uszkodzonych sektorów. Aplikacja w swoim działaniu jest podobna do wbudowanego programu CheckDisk. Posiada dwa tryby pracy: szybkie sprawdzanie oraz dogłębne sprawdzanie. Oprócz standardowych dysków twardych program może sprawdzać dyski SCSI, RAID oraz pamięć przenośną.

Kolejny program to HDATA2, który jest nieco bardziej rozbudowany od poprzedniego. Działa on niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego, a system plików i wielkość partycji nie mają znaczenia. Pracuje w dwóch trybach: „drive level testing”, którego zadaniem jest testowanie i naprawa uszkodzonych sektorów oraz „file level testing”, w którym program sprawdza, usuwa, regeneruje uszkodzone rekordy sektorów oraz flag w tablicy FAT. Program ten jest rozbudowany i niezalecany do użytku przez niedoświadczonych użytkowników, ponieważ umożliwia on wykonanie komend, które mogłyby trwale uszkodzić dysk.

Aplikacja MHDD jest to chyba najpotężniejsze narzędzie do skanowania i naprawiania dysków twardych. Za jego pomocą można wykonać m.in. niskopoziomowe formatowanie, odznaczyć uszkodzone sektory, ustawić i usunąć hasło oraz przeprowadzić szczegółową diagnozę kondycji dysku. Program ten również działa niezależnie od zainstalowanego systemu. Komunikacja z dyskiem odbywa się poprzez kontroler z pominięciem BIOS. Aby aplikacja działała poprawnie, to skanowany dysk musi być jedynym podpiętym do magistrali SATA oraz ustawiony w tryb master. Tak jak w przypadku programu HDATA2, nie zaleca się używania go przez niedoświadczonych użytkowników.

Crystal Dysk Info to prosty program przeznaczony do diagnozy dysku twardego. Wykorzystuje on technologię S.M.A.R.T. i na podstawie wykonanych testów przekazuje raport o stanie pamięci trwałej. W przypadku odstępstw od norm zgłasza on alarm.

Defragmentacja

Magnetyczne dyski twarde zapisują dane w dowolnych, czasami przypadkowych, pustych komórkach pamięci. Skutkiem tego może być rozrzucenie jednego pliku po wielu sektorach. W przypadku dużych plików znacząco wydłuża się czas odczytu, przez co komputer działa wolniej. Na ratunek przychodzi defragmentacja, czyli proces uporządkowania danych. Dostęp do takich plików jest znacznie szybszy, dzięki czemu użytkownik komputera zauważy poprawę wydajności. Windows oferuje wbudowane narzędzie do defragmentacji, ale w sieci można znaleźć wiele programów do tego typu działań. Jednymi z nich są Glary Utilities, Defraggler oraz UltraDefrag.

Podsumowanie

Podsumowując, przeciętny użytkownik komputera przy pomocy internetu jest w stanie przeprowadzić diagnostykę dysku twardego oraz ewentualną naprawę błędów logicznych. Ważną czynnością jest również defragmentacja, która może poprawić wydajność naszej jednostki.

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

systemy MES
Darmowy program do aktualizacji sterowników – który wybrać?
Program do przycinania muzyki – lista najlepszych aplikacji

Jesteś zainteresowany reklamą?