Niestety nawet najlepszy sprzęt od renomowanego producenta po pewnym czasie zwalnia, dlatego też warto dowiedzieć się w jaki sposób można przyśpieszyć komputer. Niniejszy artykuł to idealny wybór właśnie dla tych użytkowników, którzy chcą zoptymalizować komputer, ale niestety nie mają zielonego pojęcia jak za to się odpowiednio zabrać.
Likwidacja szkodliwego oprogramowania
Optymalizacja komputera powinna rozpocząć się od dokładnego sprawdzenia systemu operacyjnego pod kątem wirusów, koni trojańskich i wielu innych szkodliwych aplikacji. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie niebezpieczne programy najczęściej spowalniają komputer. Warto wspomnieć także o tym, że same programy antywirusowe mogą znacząco spowalniać komputer. Popularne pakiety antywirusowe na bieżąco monitorują system operacyjne i niestety spowalniają jego działanie. Aby rozwiązać ten problem warto postawić na oryginalny program antywirusowy od renomowanego producenta, który pracować będzie bez znacznego spowalniania komputera. Darmowe antywirusy nie są najlepszym wyborem.
Przeładowany system plikami tymczasowymi
Każdy system operacyjny podczas swojej pracy generuje pliki tymczasowe, które mogą spowalniać komputer. Większość działań procesów systemowych jest automatycznie usuwana, ale pamiętać należy o tym, że zawsze tak się nie dzieje. Po kilku miesiącach korzystania z komputera na dysku twardym mogą zalegać dane, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na wydajność systemu oraz poszczególnych aplikacji. Aby rozwiązać ten problem warto systematycznie korzystać z funkcji oczyszczania dysku.
Wymiana dysku HDD na SSD
Osoby, które są zainteresowane optymalizacją komputera powinny poważnie zastanowić się nad zamianą dysku HDD na szybki dysk SSD. W dużej mierze to właśnie na tym dysku powinien być zainstalowany system operacyjny i najczęściej wykorzystywane aplikacje. Dysk HDD można z kolei wykorzystać do przechowywania plików, które bardzo dużo ważą. Nowoczesne dyski SSD znacząco przyśpieszają nie tylko ładowanie systemu operacyjnego, ale również przyśpieszają działanie aplikacji. Oprócz wymiany dysku warto poważnie zastanowić się także nad dokupieniem dodatkowej pamięci RAM, która przyśpieszy sprzęt.
Defragmentacja dysku
Oprócz systematycznego czyszczenia dysku twardego warto zadbać także o defragmentację, a dokładniej mówiąc o uporządkowaniu plików, które z różnych przyczyn zostały niepotrzebnie podzielone. Każdy system operacyjny ma specjalne narzędzia dzięki którym można przeprowadzić optymalizację i defragmentację dysku twardego. Pamiętać należy o tym, że jest to dość czasochłonny proces, ale warto defragmentację przeprowadzić do 4-5 miesięcy. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, że defragmentacja dotyczy wyłącznie dysków HDD. W przypadku dysków SSD nie ma tego problemu.
Czyszczenie sprzętu
Optymalizacja komputera powinna polegać nie tylko na wyczyszczeniu systemu operacyjnego, ale również na gruntownym wyczyszczeniu sprzętu. Dość częstą przyczyną spadku wydajności komputera jest jego nadmierne przegrzanie. Aby uniknąć tego problemu za pomocą sprężonego powietrza należy pozbyć się kurzu z wnętrza sprzętu. Skupić należy się przede wszystkim na dokładnym wyczyszczeniu wentylatorów. Jeżeli pracować będą one na mniejszych obrotach, to szybciej przegrzewać będą się poszczególne podzespoły. W niektórych sytuacjach niezbędna jest także wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze i karcie graficznej. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie zasilacza.
Pomoc profesjonalnych firm
Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie zoptymalizować komputer, mogą oczywiście skorzystać z pomocy profesjonalnych fachowców. Na rynku jest wiele rzetelnych firm, które oferują kompleksowe czyszczenie sprzętu i systemu operacyjnego. Dobry informatyk podpowie, które podzespoły warto wymienić, aby komputer działał szybciej. Na samym końcu warto wspomnieć o programach, których głównym zadaniem jest sprzątanie komputera. Dzięki tym programom można dokładnie wyczyścić rejestry z pozostałości po odinstalowanych aplikacjach i usunąć niepotrzebne pliki.