W obecnych czasach coraz powszechniej wykonywane są testy penetracyjne. Nazywane są one również testami pentestowymi. Mowa tutaj o procesie testowania bezpieczeństwa systemów informatycznych bądź sieci komputerowych.
Zadaniem testów penetracyjnych jest przede wszystkim identyfikacja słabych punktów w systemie, które mogą być wykorzystane przez atakującego do uzyskania dostępu do chronionych danych lub usług. Dobrze dowiedzieć się, czym są maile trasakcyjne.
Testy penetracyjne sieci
Testy penetracyjne wykonywane są w celu zidentyfikowania ryzyka, które związane jest z bezpieczeństwem i dostarczeniem informacji potrzebnych do poprawy systemów informatycznych. W czasie takowych testów zadaniem specjalisty od bezpieczeństwa sieci komputerowych jest symulowanie ataku z zewnątrz bądź z wewnątrz systemu. Tego typu symulacja obejmuje próby uzyskania dostępu do systemu. Do tego dolicza się obejście mechanizmów zabezpieczeń oraz uzyskanie poufnych informacji. Nie można też zapomnieć o testowaniu systemu na obecność różnego typu luk oraz podatności. Testy penetracyjne sieci są coraz powszechniejsze. Przeważnie przeprowadzane są przez zewnętrzne przedsiębiorstwo bądź specjalistów ds. bezpieczeństwa. Co więcej, tego typu testy są szczególnie istotna dla firm bądź organizacji przechowujących wrażliwe dane. Mowa tutaj między innymi o informacjach finansowych bądź danych klientów. Warto dodać, że przedsiębiorstwa mogą też przeprowadzać testy penetracyjne w celu upewnienia się, że ich sieć jest zabezpieczona przed atakami hakerskimi bądź innymi zagrożeniami. Bardzo ważne jest to, że pentesty powinny być wykonywane zgodnie z obowiązującym prawem. Każdy tego typu test musi być właściwie zaplanowany oraz koordynowany. Co więcej, przed przystąpieniem do testów, przedsiębiorstwo powinno poinformować pracowników, że testy będą przeprowadzane celem uniknięcia nieporozumień oraz niepotrzebnych reakcji.
Testy penetracyjne
Istotne jest to, żeby przed przystąpieniem do testów penetracyjnych przedsiębiorstwo określiło ich cele. Mowa tutaj między innymi o identyfikacji słabych punktów czy zbadaniu wydajności systemów. Do tego istotne jest sprawdzenie zgodności z wymaganiami regulacyjnymi. Należy również określić czas trwania testów, zakres testów i rodzaje ataków, które będą symulowane. Warto wiedzieć, że testy penetracyjne to bardzo skuteczne narzędzie w celu zidentyfikowania słabych punktów w systemie. Razem ze wzrostem liczby ataków hakerskich oraz innych zagrożeń bezpieczeństwa, tego rodzaju testy stają się coraz bardziej popularne. Dzięki nim przedsiębiorstwa mogą zidentyfikować potencjalne luki w bezpieczeństwie i podjąć działania, aby zapobiec atakom. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, iż testy penetracyjne w niektórych przypadkach związane są z pewnymi wadami oraz ryzykiem. Mowa tutaj głównie o sytuacji, kiedy nie są one przeprowadzone w sposób prawidłowy. W takiej sytuacji takie testy mogą powodować zakłócenia w pracy systemów lub sieci, co może prowadzić do strat finansowych dla firmy.