Paszport biometryczny, z punktu widzenia posiadacza dokumentu, różni się od zwykłego paszportu jedynie pewnymi szczegółami. Niemniej jednak dla organów sprawdzających tożsamość różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami dokumentów są znaczące. Jakie jest zastosowanie paszportów biometrycznych?
Czym jest paszport biometryczny?
Paszport biometryczny to dokument tożsamości, który posiada wbudowany chip EEPROM. W chipie zapisane są dane, które informują o:
- liniach papilarnych,
- kolorze tęczówki,
- układzie twarzy właściciela.
Dane te pozwalają więc na jego identyfikację. Chip wbudowany jest w okładkę paszportu biometrycznego- należy więc odpowiednio o nią dbać, tak aby nośnik danych nie uległ uszkodzeniu. Paszporty biometryczne zyskały popularność stosunkowo niedawno, jednak ich zastosowanie jest obecnie bardzo szerokie.
Gdzie znajdują zastosowanie paszporty biometryczne?
Paszport biometryczny został wprowadzony w celu zautomatyzowania procedury identyfikacji osób wszędzie tam, gdzie natężenie ruchu jest znaczące. Mowa tutaj przede wszystkim o lotniskach oraz przejściach granicznych. Dane ze zwykłego paszportu urzędnicy muszą bowiem wprowadzać do systemu ręcznie, natomiast paszporty biometryczne wystarczy zeskanować za pomocą odpowiedniego czytnika. Znacznie przyspiesza to całą procedurę kontrolną, a jednocześnie pozwala upewnić się, że dokument nie został podrobiony. Paszport biometryczny wydawany jest na 10 lat, natomiast w przypadku dzieci do 13. roku życia- na 5 lat.
Bezpieczeństwo użytkowania paszportów biometrycznych
Wśród podróżujących często pojawia się pytanie o bezpieczeństwo użytkowania paszportów biometrycznych. Ostatecznie zakodowane są w nich dane wrażliwe, na podstawie których można łatwo zidentyfikować konkretną osobę. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że paszporty biometryczne są w pełni bezpieczne, a dodatkowo trudno je podrobić. Prawdopodobieństwo tego, że będzie się nim posługiwała osoba nieuprawniona, jest więc niewielkie. Ponadto paszporty biometryczne mogą być wykorzystywane do wykrywania osób poszukiwanych bądź stanowiących zagrożenie dla społeczeństwa. Ich identyfikacja jest bowiem bardzo prosta, właśnie za sprawą danych zawartych w dokumencie. Produkcją paszportów biometrycznych w Polsce, na chwilę obecną, zajmuje się wyłącznie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, a więc podmiot zaufania publicznego.